TERMÉKEK

Vissza
WPC KERÍTÉS Fém táblás kerítés Alumínium léckerítés Fa kerítés Tekercses drótkerítés Gabion, kőkosár Kapuk Belátásgátló Beton és kő lábazatok Kerti kiegészítők Rögzítők és lefogók Oszlopok és oszloptartozékok

Fém kerítés vagy gabion? Melyiket válasszam?

2020.04.30

Ha időtálló, erős és gondozásmentes terméket szeretnénk, két kerítéstípus jöhet számításba: a fém táblás kerítés és a gabion. Mivel kerítésünk kiválasztása jó eséllyel hosszú évekre szóló döntés, ezért érdemes minden tényezőt megvizsgálni mielőtt vásárlásba kezdünk.

A fém táblás kerítés és a gabion összehasonlítása azért célszerű, mert bár más esztétikai élményt nyújtanak, tartósság szempontjából ugyanazt várjuk el mindkettőtől.
A fa táblás kerítések idővel újabb ápolást, gondozást igényelnek, ezért ezeket a táblákat most nem vesszük sorra.

A legkedvezőbb árú tekercses kerítések pedig az időt előrehaladtával veszíthetnek tartásukból, ezért a legtöbben ideiglenes körülhatárolásra, vagy hátsó kerítésnek, illetve funkcionális telek (pl.: gyümölcsös kert) lekerítésére használják, ahol az esztétikum kevesebbet nyom a latba.

Esztétikum és telekviszonyok:

Első szempont lehet a ház, illetve az udvar stílusának elemzése. Igen, van az úgy, hogy egy gabion jobban mutat egy telken mint a fém táblás kerítés és fordítva. Általános szabályok ugyan nem szögezhetők le, de nagyrészt egy nagyobb udvar, nagyobb ház mellett jobban mutat a gabion, kisebb telken, kisebb méretek mellett jobb választás lehet egy könnyebb hatású fém táblás kerítés. Ne essünk abba a hibába, hogy kerítésünk hangsúlyosabb magánál a háznál is, teljesen elnyomva azt, eluralva az udvart.
A gabion emellett nagyon jól funkcionál támfalként is, ezért ha lejtős telekre szeretnénk kerítést, azt is meggondolhatjuk, hogy az nem csak telkünk határolására szolgáljon, hanem a föld mozgását is megakadályozza, mint támfal. Gabionból akár lépcsőzetes kialakítás is megvalósítható.

Melyik a környezetbarátabb?
A gabion előnye, hogy környezetbarát, sem vegyszert, sem műanyagot nem tartalmaz. A feltöltése történhet a már telkünkön lévő kővel, de akár építési hulladékkal. (cseréppel, bontott téglával) vagy természetes növényi anyagokkal (pl.: fa, kókuszrost, kukoricacsuhé stb.) De arra is van példa, hogy a gabion rácsokat termőfölddel töltik fel és növényekkel ültetik be, így egy zöld falat kialakítva. Ebben az esetben sem kell félnünk a gabion sérüléseitől (pl.: ázás) mert a növényzet gyökérzete fokozza a stabilitását. Ez általánosságban is elmondható a gabionról, tehát bátran futtathatunk növényeket a kővel töltött gabion kerítésünkre is.
A fém táblás kerítés szintén nem tartalmaz alapvetően műanyagot, de ha fontos nekünk a környezetvédelem, akkor érdemes utána járni milyen technikával kezelték a legfelső réteget. Vannak ugyanis UV sugárzásra elöregedő műanyaggal bevont rácsok is, illetve erős mikron vékony időjárás álló speciális szinter bevonatok.

Belátásgátlás:
A gabion hátrányai közé sorolható az esztétikum, amit persze többen is pozitivumként könyvelnek el. Alapjában véve a kerítés egy teljesen zárt, masszív fal hatását kelti. Telkünket tejesen elzárhatjuk vele a külvilágtól, de az is lehet, hogy pont ezt szeretnénk. A gabion ugyanis amellett hogy egy rést sem hagy a kíváncsi tekinteteknek, nagyon jó hangszigetelő tulajdonságú, amit tovább fokozhatunk ha telepítéskor a fal közepére hangszigetelő réteget helyezünk el, ami a kőfeltöltés után nem is látható. Ebből a szempontból a gabion jó választás lehet forgalmas út mellett, vagy sűrűbben lakott környéken.

Ha azonban csak tetszik nekünk a gabion, de nem szeretnék teljesen zárt fallal körülvenni telkünket, kombinálhatjuk fém vagy akár fa tábla betétekkel is, így csak a lábazat és esetleg az oszlopunk lesz gabion. A betétek pedig könnyítenek a megjelenésén, még akkor is ha átláthatatlan fa táblát választunk.

A fém kerítések negatívumaként pedig pont az átláthatósága róható fel. Az is előfordulhat, hogy a telepítés után évekkel jelentkezik egy olyan jelenség, ami miatt inkább átláthatatlan kerítést szeretnénk. (pl.: a szomszéd zavaró hobbija miatt, vagy mert egy forgalmas üzlet vagy vendéglátóhely települt mellénk.) Szerencsére ekkor sem kell elbontani a már meglévő kerítést és újat választani helyette. Vásároljunk belátásgátló hálót, vagy műsövényt. Egy-két óra alatt könnyedén felszerelhető. De ha nem sürgős nevelhetünk valódi sövényt is a kívánt helyre, ennek azonban az idő mellett a folyamatos vágás, gondozás is kényes pontja, de kétségtelenül esztétikus, főleg ha egy feltűnően virágzó fajt választunk.

Telepítés és tartósság:

Mindkét termék egyszerűen telepíthető. Ha előre konzultáltunk az üzlettel ahol vásárolunk, akkor jó esetben már kész szettet kapunk, amit már csak össze kell szerelni.

Fém táblás kerítést egy kis utánajárás után, némi motivációval felvértezve mi magunk is telepíthetünk. Gabion kerítés felállítását azonban előzetes tapasztalatok hiányában bízzuk profikra. Mivel ez a kerítéstípus jóval nehezebb súlyú, így nem megfelelő telepítés mellett a saját tömege is rossz irányba nyomhatja a rendszert, ami a legrosszabb esetben dőlést eredményezhet.

E két típus létesítéséről általánosságban elmondható, hogy míg a fém táblák szerelése, beton száradásától függően 2-3 nap, addig a gabioné jóval hosszabb, mivel a kő feltöltés jelentős időt vesz el. A pontos idejét azért nehéz megmondani, mert az függ attól, hány ember, mennyi követ mozgat meg. Ráadásul míg a kisebb köveket boríthatjuk, addig a nagyobb köveket be kell forgatni úgy, hogy azok minél kevesebb rést hagyjanak egymás között, tehát a kövek válogatása is szükséges. Ezért ne lepődjünk meg ha egy pl. egy 2 m magas, 20 m hosszú gabion fal telepítése akár 3 hétbe is beletelik.

Talán a legfontosabb szempont a tartósság. A tulajdonosban gyakran felmerül a félelem a fém elemek rozsdásodása miatt. Gabion elrozsdásodása csökkenti a szerkezet stabilitását, cseréje azonban csak a kőanyag bontásával megvalósítható. Nem csoda hát, hogy a vásárló mindenképpen el szeretné kerülni az elemek korrózióját. Nagyon fontos ezért, hogy jó minőségű rácsokat és kiegészítőket használjunk. A tüzihorganyzott elemek teljes mértékben ellenállnak a rozsdának. Ha színes fém táblát választunk is megnyugodhatunk. Megbízható forgalmazótól vásárolva biztosak lehetünk benne, hogy a porszórt tábla korábban horganyozva is volt.
Nagyon fontos, hogy ha egy elemet vágni kényszerülünk, a sérülés helyét kezeljük javító festékkel, máskülönben kiszolgáljuk azt az időnek.

 

Árak:

Árak tekintetében nagyon sok körülmény közrejátszik. Fém táblák esetében laikus vásárló hajlamos csak a tábla méretét és színét megvizsgálni, de a tábla megjelenését és erősségét nagyban befolyásolja a huzalok vastagsága és a szemméretek, azaz a vízszintes és függőleges huzalok távolsága. Így tehát a termékek között is nagy eltérések lehetnek. A gabion rácsok árai hasonlóak a fém panelek áraihoz, sőt akár kerítésrácsból is készíthetjük a gabiont. Azonban mivel nem csak egy sík rendszert építünk fel, hanem a rendszer mind a hat oldalára kerül rács, így sokkal több táblára van szükség és az árak is ehhez alakulnak. Ehhez jön hozzá (ha nem bontott anyaggal, vagy saját telken fellelhető kővel dolgozunk) a töltőanyag ára. Ezenkívül a építtetés költségét is hozzá kell számolnunk, ami mivel több időbefektetést igényel a telepítőktől, biztosak lehetünk benne, hogy nagyobb összeg mint a fém táblás kerítésnél. Tehát a gabion kész kerítés ára akár a többszöröse is lehet a fém kerítés árának.

Ha konkrétabb árakra kíváncsi kalkuláljon kerítéstervezőnkkel, amit itt érhet el.